Biesiada Rybna w nowej osłonie!

Historia rybołówstwa na Kaszubach, pokaz mielenia tabaki, zupa rybna gotowana na żywo, degustacja wędzonych węgorzy, pstrągów oraz łososi, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Te i wiele innych atrakcji już 19 maja br. na obornickiej marianie w ramach Kaszubskiej Biesiady Rybnej.

Rybołówstwo na Kaszubach stanowiło i stanowi ważną dziedzinę gospodarki. Opierało się i opiera na więzach pokrewieństwa. Wpływało na wiele aspektów życia codziennego; na ubiór, na sposób odżywiania się. Powstała specyficzna kultura rybacka przejawiająca się przede wszystkim w narzędziach i sprzętach używanych do połowów różnych gatunków ryb, w kolejnych porach roku.

Tegoroczna Biesiada Rybna to próba przybliżenia mieszkańcom Obornik tej kultury, zwyczajów i tradycji. Dzięki współpracy z Lokalną Grupą Rybacką „Kaszuby” z Chmielna będziemy mieli niepowtarzalną okazję, aby spotkać i porozmawiać z mieszkańcami tych ziem od pokoleń kultywujących tradycje regionu.

Kilkudziesięcioosobowa grupa z kaszubskiego Chmielna i okolic to między innymi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielnie”, działającego od 1984 roku, członkinie kaszubskich Kół Gospodyń Wiejskich (Kożyczkowianki, Marzebionczi), które zaprezentują i poczęstują potrawami kuchni lokalnej, gawędziarz kaszubski, osoby prowadzące warsztaty wyplatania koszy, szycia i naprawy sieci rybackich itd.

Kaszubska Biesiada Rybna, 19 maja 2019 roku, godz. 13.00; Marina Obornicka.

Organizatorami tegorocznej Kaszubskiej Biesiady Rybnej są: Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA, Obornicki Ośrodek Kultury, LGD Kraina Trzech Rzek, LGR 7 Ryb, LGR Kaszuby.

Clipboard01