3 września tego roku mieliśmy niewątpliwą przyjemność wziąć udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji „Ochrona wód”. Byliśmy po raz kolejny współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. Największy ciężar organizacyjny wzięli na siebie nasz członek honorowy Przemysław Benz i Stowarzyszenie Jezioro Rogozińskie. Ilość gości bardzo nas zaskoczyła. O szeroko pojętej ochronie wód chcieli rozmawiać przedstawiciele 55 instytucji, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych. Zgromadzeni brali udział w plenerowych wykładach prowadzonych w Agroturystyce Port Nowy Młyn przez 16 specjalistów swojej branży, a które obejmowały tematy:
- Prace utrzymaniowe w dorzeczu Drawy
- Co zagraża ekosystemom wodnym i jak możemy temu przeciwdziałać? Przykłady z doliny rzeki Łyny
- Znaczenie relacji z miejscem w dyskusji o ochronie przyrody
- Czy warto czasem coś zabagnić?
- Rolnik szuka wody – o retencji w krajobrazie rolniczym
- Stan wód wybranych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego w świetle badań monitoringu krajowego – od lat 90-tych XX-w do obecnych
- Gospodarka wodna a plan strategiczny dla Lasu Modelowego w Obornikach
- Zasady biologicznej i hydraulicznej oceny funkcjonalności urządzeń służących migracji ryb
- Wyzwania współczesnej rekultywacji jezior
- Wpływ zakwitów sinic na jakość wód: stan obecny i perspektywy.
- Zlewnia rzeki Małej Wełny – Zagrożenia, monitoring i działania naprawcze
- skutecznie organizować ekologiczne działania w Polsce?
- Modele gospodarowania a struktura ichtiofauny jezior
- Naukowe narracje o wodach śródlądowych
- Agroleśnictwo – Moda czy Nostalgia
- Rzeka nie jest rzeczą – czy inne spojrzenie na rzeki jest możliwe?
Konferencja tym razem była jednodniowa a kolejną jej edycję ustalono na wrzesień 2025. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i wykładami, które znajdziecie na YouTube Konferencji.
A jakie jest jej podsumowanie? Chyba najlepiej oddają je słowa pomysłodawcy i najbardziej oddanego Konferencji p. Przemysława Benza:
„Wrześniowa konferencja dała doskonałą przestrzeń nie tylko do wysłuchania interesujących, merytorycznych wystąpień i wymiany poglądów, stała się także inspiracją do dyskusji i spojrzenia na problematykę ochrony wody z różnych perspektyw. Wydarzenie umożliwiło też konfrontację stanowiska naukowców i specjalistów z podejściem humanistycznym oraz problemem przekazania cennej wiedzy z zakresu ochrony środowiska do szerszego grona odbiorców. Wiedza ugruntowana wieloletnimi badaniami oraz poparta spostrzeżeniami praktyków pozwoli wszystkim tym, którym leży na sercu dobro otaczającej nas przyrody, na jak najlepsze dbanie o nią. To z kolei będzie miało zauważalny wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców naszego regionu.”
Zaangażowanie OSW APlaga było możliwe dzięki współfinansowaniu wydarzenia przez Starostwo Powiatowe w Obornikach.