AHOY!
Witajcie w Obornikach. Uważamy, że największym atutem naszej gminy jest jej geograficzne położenie. Oborniki leżą u zbiegu dwóch rzek Warty i Wełny, co daje nam naturalne predyspozycje do patrzenia w stronę płynącej obok nas wody. Urokliwa Wełna, miejscami kręta i o charakterze górskim a czasami leniwie płynąca przez zalewy przed elektrowniami łączy się u nas z Wartą, trzecią co do wielkości rzeką w Polsce. I w ten klimat wpisujemy się my. Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA.
CO BYŁO NA POCZĄTKU?
Zaczęło się 2007 roku. Wpadliśmy na pomysł, by przywrócić tradycję organizowania na końcu czerwca Wianków Obornickich i towarzyszącego im kajakowego Wyścigu Trzech Mostów. Najpierw nieśmiało i nieformalnie. Potem pojawiały się kolejne wydarzenia, spotkania. Kolejne lata dodawały nam odwagi i tak 17 października 2011 roku Krajowy Rejestr Sądowy zarejestrował nasze stowarzyszenie. Potem sprawy potoczyły się już bardzo szybko. Wianki, Biesiady Rybne, rozpoczęcia i zakończenia sezonu. Spływy kajakowe i tratwiane. Rejsy galarami. Edukowanie w zakresie bezpieczeństwa oraz ekologii. Współpraca z wieloma podmiotami, urzędami i stowarzyszeniami. Przez czas pandemii zrezygnowaliśmy z dużych wydarzeń i organizowaliśmy wiele małych zgodnych z obostrzeniami sanitarnymi.
NASZA DZIAŁALNOŚĆ.
Skupiamy się na kilku tematach:
EKOLOGIA:
Od samego początku naszego istnienia i w każdym naszym działaniu staramy się zwracać Wam uwagę na przyrodę, jaka nas otacza. W każdym wydarzeniu przemycamy proekologiczne wskazówki. Zwracamy uwagę na potrzebę ograniczania generowania śmieci, zazieleniania miast, czy palenia w piecach jedynie paliwami do tego przeznaczonymi. W naszych działaniach aktywnie uczestniczy wiele okolicznych wypożyczalni kajaków. Organizujemy wydarzenia, które oprócz atrakcji w formie spływu celowo i w pełni ekologii poświęcamy. Są to sprzątania rzek: Warty, Wełny, Samicy i nasze autorskie ekorejsy: „Od listka do termometru” (2022), „Od fitolpanktonu do człowieka” (2020) i „Od peta do człowieka” (2021).
Zupełnie innym wymiarem naszej działalności jest bieżące monitorowanie działań społeczności lokalnej i urzędów dot. stanów rzek i jezior. Jesteśmy też jednym z patronów konferencji ekologicznych „Ochrona wód” organizowanych w latach 2021 i 2022 na terenie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Przeciwstawiamy się każdemu działaniu, które niszczy nasz dom. Podpiszemy się pod każdą uzasadnioną ekologicznie inicjatywą! Jeśli chcesz, byśmy Cię wsparli skontaktuj się z nami. Czytaj dalej...
EDUKACJA:
Staramy się wprowadzać do naszej działalności wydarzenia, dzięki którym w niestandardowy sposób przekazujemy to, co ważne. Wiedzę ekologiczną propagujemy przy okazji eko – rejsów, konferencji i pikników. Zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uczymy podczas szkoleń i warsztatów Pomóż.Reaguj.Uratuj. (od 2021). Informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku młodzież poznaje uczestnicząc w corocznych spotkaniach na terenie okolicznych szkół, w czym pomaga nam Państwowa Straż Pożarna i Komenda Powiatowa Policji (od 2012). W naszym dorobku jest też spotkanie, podczas którego uczyliśmy wykorzystywania roślin znalezionych w naszych lasach i na łąkach „Survivalowa kuchnia wodniaka”. Foto rejsy mają charakter warsztatów fotograficznych w których uczestnicy fotografując mają okazję korzystać ze wskazówek i porad profesjonalisty. Zadanie kończy się wystawami zrobionych zdjęć.
TURYSTYKA:
Uwielbiamy pływać. I nie ma co tego ukrywać. W naszym gronie są miłośnicy naturalnego środowiska oraz wodniacy w szerokim tego słowa znaczeniu. Znamy walory naszego regionu i staramy się Wam je prezentować. Nieustannie organizujemy spływy. Pokazujemy przy tym, że można płynąć w założonej na siebie kamizelce i bez alkoholu nic nie tracąc na dobrej zabawie. Że szanty zna prawie każdy z nas oraz że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Staramy się spływy wpisywać w każde z naszych wydarzeń. W ostatnich latach pływamy głównie Wartą poruszając się po niej kajakami, tratwami i galarami. Nawet podczas sprzątania rzek jako środek transportu śmieci służą nam kajaki. Oczywiście wianki w noc świętojańską także z łodzi na wodę puszczamy.
WOLONTARIAT:
Członkowie naszego stowarzyszenia nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Nie posiadamy pracowników, którym wypłacalibyśmy pensje. Każdy z naszych członków uczestniczy w pracach nie otrzymując za to wynagrodzenia. Przygotowujemy niezliczone ilości dokumentów, pozyskujemy środki na realizację zaplanowanych wydarzeń, przygotowujemy i realizujemy dziesiątki wydarzeń, i to wszystko za darmo. Nasza praca to nasz wkład w realizację wydarzeń. Chcemy pokazywać, że największą wartością każdego stowarzyszenia jest kapitał ludzki.
LOKALNE TRADYCJE:
Aplaga zrodziła się z chęci powrotu do pięknych lokalnych tradycji. 1957 rok, 13 Żeglarska Drużyna Harcerzy im. Jana Miękusa, OBORNICKIE WIANKI, Kajakowy Wyścig Trzech Mostów brzmią intrygująco? Poczytajcie. Zrozumiecie dlaczego dla nas to piękna tradycja i dlaczego chcieliśmy do niej wrócić. I zrobiliśmy to. Przez kilka lat organizowaliśmy Wianki Obornickie. Impreza z roku na rok coraz bardziej się rozrastała. Stała się imprezą masową i corocznym finałem Dni Obornik. Współpracowaliśmy przy organizacji Wianków z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i firmami. Organizację przerwała pandemia, ale może uda się wrócić do wianków z Wyścigiem Trzech Mostów ale też do Biesiady Rybnej, którą wymyśliliśmy kilka lat temu.Czym jest BIESIADA RYBNA? Zachęceniem Was do odwrócenia głowy w stronę Warty jak w przypadku Obornickich Wianków ale także do zasmakowania w rybach. W pysznej zupce rybnej, pachnącej smażonej rybie i to nie tylko morskiej ale też tej naszej słodkowodnej. Zabawy z rybą w tle, szanty ze sceny, rybka na talerzu a to wszystko z widokiem na Wartę. Czyż to nie brzmi wspaniale? Chcemy kontynuować piękną wodniacką tradycję, do czego historia nas zobowiązuje. Mamy już w głowach kolejne „powroty”, oby były pomyślne, a czy tak będzie czas pokaże.
OD 2022 ROKU WRACAMY DO NORMALNOŚCI.
Cokolwiek ona w tych wyjątkowych czasach oznacza. Przeprowadziliśmy się do nowego biura przy obornickim Rynku i chyba powoli czujemy, że to nasze nowe miejsce jest nasze Przyszedł też czas na aktualizację naszej internetowej strony. Jeśli więc napotkacie na problemy lub nieustające zmiany wybaczcie. Przez chwilę musi być gorzej, by mogło być lepiej.
A co nas czeka ??? Zapewne wiele wydarzeń, zmian i atrakcji. Dużo pracy i bliskości z naturą . Jeżeli zatem czujesz że naturalne środowisko jest Ci bliskie, dobrze realizujesz się w pracy z grupą a ponadto daje Ci satysfakcję działanie na rzecz innych nie zwlekaj i wstąp do naszego stowarzyszenia, to jest Twoje miejsce! Możesz kontaktować cię z nami telefonicznie, mailowo lub osobiście. Znajdziesz nas w naszej siedzibie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach między 18.00 a 20.00.